top of page
Yoga BL.jpg

Blue Life projekt Sumatra 

Pojďme spolu zachránit pár želv mořských

Be complete úzce spolupracuje s Justice for Nature  

na projektu Blue life Sumatra.

PROČ TO DĚLÁME?

Každý člověk si  dnes uvědomuje, že je velice důležité chránit, a pečovat o přírodu.

Respektujeme a chráníme přírodu všude na zemi ale konkrétně na  Sumatru létáme z toho důvodu že zde pomáháme Bytosti které hrozí úplné vyhynutí. A je jisté že bez lidské pomoci to sama nezvládne. Od druhé světové války pytláci v indickém oceánu způsobili pokles želví populace o 91% A dnes je jen na lidech jestli tato úžasná bytost která přežila srážku země s asteroidem přežije kontakt s člověkem.

Ne lidé nejsou špatní víme že vše společně zvládneme napravit ale k tomu se potřebujeme semknout a držet za jeden provaz. Pomáhat si a vzdělávat ty kteří jsou v tento okamžik neinformovaní a neuvědomili si důsledky svého konaní. To je důvod proč jsme každý rok v září na Sumatře a budeme tam tak dlouho pomáhat doku nám budou síly stačit.

Zveme každého komu to dává smysl aby nám v konání pomohl.

Uvězněná želva
Dive

CO A JAK DĚLÁME?

 

Projekt Blue Life na Sumatře vznikl v roce 2017, za účasti 18 ti členů a přátel z České republiky a Slovenska, kdy jsme se rozhodli, že si budeme tvořit vlastní realitu.

Tomu předcházelo v roce 2015 objevení ráje na ostrově Sikandang a posléze o rok později, vykoupení 1 ha pozemku u pláže, ve spolupráci s niasanem Riusem.

Následovala výstavba dobrovolnického plážového kempu s ubytováním pro 20 osob, tedy 5 chatiček po čtyřech lidech a k tomu jídelna se společenskou místností a sociálním zařízením.

 

Celý projekt byl postaven na vzájemné důvěře a víře v lepší svět, s cílem čistit pláže od naplaveného plastového odpadu, což se dařilo. Od roku 2018 jsme začali čistit pláže též na ostrově Bangkaru. Zde jsme se o rok později vylodili s protipytláckou hlídkou Blue Patrol a zahájili tak přímou terénní ochranu mořských želv na jejich kladištích. Též jsme dokázali ve dvou vesnicích na ostrově Tuangku realizovat odpadové programy a odvoz sesbíraného odpadu loděmi na pevninu do Singkilu. Odtud pak dále na veřejnou skládku.

 

V roce 2020 došlo k velkému projektovému útlumu v důsledku Covidu a nemožnosti vykonávat a organizovat dobrovolnické programy, které projekt významně a zásadně financovaly. V době covidové se náš přítel Rius s učiteli rozhodli děti vzdělávat a my jim financovali pronájem domu pro tyto účely. 

 

Nakonec se podařilo dobu covidovou ustát a projekt zachovat do roku 2022. V tomto roce jsme Riusovi pomohli zafinancovat vznik neziskové organizace Yayasan Ujung Sialit Belajar, která si vzala za cíl vzdělávat děti o životním prostředí a doplňovat i rozšiřovat školní výuku. Děti takto pomáhají čistit nejen pláže, ale i vlastní vesnici a ukazují dospělým, že když už to pochopili ti malí, tak proč ne jejich rodiče.

 

Spolek Justice for Nature hodlá tuto vzdělávací misi s názvem Blue Patrol Kids podporovat a pomáhat tak lidem v souostroví Pulau Banyak pochopit, že jejich život závisí na životním prostředí a musí jít ruku v ruce s ochranou podmořského světa a jeho udržitelného využívání.

 

V roce 2023 bychom se měli zaměřit na obnovu dobrovolnického tábora a postavit ho z pozinkových profilů po vzoru Kostariky a též využít recyklovaných materiálů atd. 

 

JfN chodí měsíčně na účet Blue Patrol podpora, která financuje rozpočet vzdělávacího programu Blue Patrol Kids a údržbu základny.

 

V roce 2022 musíme základnu BL a Blue Patrol Kids udržet v chodu

a rok 2023 byl mohl být rokem restartu. Včetně otevření letních dobrovolnických programů A JOGOVÝCH RETREATU v období od července do září.

 

V tomto roce se zaměříme na restartování programu na ochranu mořských želv a jeho přenesení na sousední ostrov.

Budeme se snažit vytvořit vzdělávací materiály pro program Blue Patrol Kids

FB_IMG_1664542892690

JAK SE MŮŽETE ZAPOJIT?

Navrhli jsme pro vás 14ti denní pobyt na ostrově, abyste mohli na našem ostrově v Indickém oceánu Na vlastní kůži zažit jaké to je, strávit krásný čas se skvělými lidmi. Každý den se stává dobrodružstvím. Důležitou součástí tvojí návštěvy našeho ostrova je, že jsi si vědom nedotčené divoké přírody, jenž je všude kolem. Měl bys ji respektovat a pak opustit ostrov s úctou k ní. Jen ty, oceán, slunce,  a dobrá nálada. 

Každy den to bude podobné

7: 00 Sunrise Meditation/ yoga
8: 30 Snídaně

9:00 Práce na projektu
14:00- Oběd
Odpočinek relax

15:00 Práce na projektu
18:00 Večerě
19:00 Campfire/ Ritual/ Meditation

FB_IMG_1664542920824.jpg
IMG_20220924_170346.jpg

INFORMACE O POBYTU NA SUMATŘE

OSTROV Sikandang
Sikandang je malý ostrov v Indickém oceánu. Pláže jsou bílé, písčité, moře blankytně modré. Lemován je korálovými útesy, které přímo vybízejí k potápění a obdivování nekonečného množství barevných ryb a různorodých živočichů.
Není zde žádná elektřina ani internet. Zařízení tábora je jednoduché a účelné, pro zachování ekologického životního stylu v průběhu pobytu.

62613702_2512274998804467_4136377415301595136_o.jpg
justicefornature_org_219.JPG.jpg

UBYTOVÁNÍ

Chaty pro ubytované jsou dočasné, co nejpřirozenější, postavené na pláži vlastními silami. Jejich vybavení je v souladu s místními potřebami. Na ostrově je celkem pět domů, každý z nich vybaven pro čtyři osoby.

IMG_8097.JPG.jpg

TOALETY

Prosím přemýšlej o životním prostředí. Nepoužíváme toaletní papír. Používáme pouze vodu, stejně jako místní lidé.

OSOBNÍ HYGIENA

Používej pouze sprchové gely, šampony na vlasy a zubní pasty, které jsou biologicky odbouratelné a neobsahují mikroplasty.

000 (54).JPG.jpg

STRAVOVÁNÍ A VAŘENÍ

Na ostrově se stravujeme vegansky. Snídaně, oběd a večeře jsou zahrnuty v ceně.
Kvalita stravování je pro nás velmi důležitá. Je pro nás rituál připravovat jídlo společně a jíst společně. Naší podporou jsou profesionální kuchaři z Indonésie. Každý z vás může s sebou přinést nové nápady na pokrmy a můžete si přinést ty správné ingredience (pouze veganské nebo vegetariánské).

Tropical Fruit Dessert
1668081786771.jpg

Vaši průvodci:

Na Sumatře  2023 se o vás bude starat.

Marek Kawecki

Pokud máte dotazy , klidně nás kontaktujte už dnes.

Tel: 606 415 417

bottom of page